kontakt@dbschool.pl

Korzyści z nauki języka niderlandzkiego dla rozwoju zawodowego

Wielokrotnie słyszałam, że język niderlandzki nie jest łatwy. Bo odmiany, bo rodzajniki, bo czasowniki nieregularne… Często porzucamy naukę, nie dochodząc nawet do poziomu komunikatywnego. Połączenie dodatkowych lekcji z codziennymi obowiązkami nie jest proste, ale może warto spojrzeć na język niderlandzki z nieco innej perspektywy? 😊

Zazwyczaj spędzamy w pracy minimum 8 godzin dziennie. Mieszkając za granicą, na przykład w Holandii lub w Belgii, nie da się uniknąć międzynarodowego środowiska.
A międzynarodowe środowisko oznacza „mieszankę językową”. Angielski, polski, ukraiński, węgierski, rumuński, no i… niderlandzki 😊 Nie trzeba unikać szefa, uciekać przed niderlandzkojęzycznymi kolegami, czy stresować się każdą ewentualną rozmową w tym języku.

Dlaczego? Dlatego, że wystarczy dobry plan działania i uświadomienie sobie, jakie korzyści na nas czekają, jeśli tylko skupimy się na celu, wytrwamy i damy językowi niderlandzkiemu szansę.

W pierwszej kolejności warto skupić się na znajomości języka ogólnego. Kiedy już podstawowe słownictwo tematyczne oraz struktury gramatyczne zostaną opanowane, można
przyjrzeć się niderlandzkiemu w biznesie. Brzmi to poważnie, jednak wcale ani poważne ani straszne nie jest 😊

Wyobraź sobie, że jesteś w sklepie. Znasz już niemalże wszystkie potrzebne Ci produkty po niderlandzku, podstawowe zwroty i niczym się nie martwisz, bo prawdopodobieństwo, że ktoś cię czymś zaskoczy, jest naprawdę małe. Wiesz, o co zapyta kasjerka, wiesz, co krok po kroku się wydarzy, wiesz, jak wybrać sposób płatności, poprosić o reklamówkę, czy kulturalnie podziękować i zakończyć rozmowę. Robiłeś to już tyle razy, że nabyłeś doświadczenie. Nie stresujesz się, bo znasz schemat.

A teraz wyobraź sobie, że zaczynasz pracę w biurze. Po niderlandzku. Przed tobą pierwszy tydzień. Nie masz pojęcia, jak napisać maila, jakie zwroty mogą nadać twoim wiadomościom i rozmowom bardziej formalny ton, nie wiesz, jakiego słownictwa możesz się spodziewać „na miejscu”. Niby sporo wiesz, niby uczysz się języka, ale jak mawiał Sokrates: „wiem, że nic nie wiem”, a przy okazji mój mózg się obraził, spakował i pojechał na wakacje. Więc się stresujesz, pocisz, nie śpisz po nocach. A teraz zadam Ci pytanie. Zwykłe pytanie, trochę podchwytliwe, jednak obiecuję, że potrzebne: czy wybierając się w Holandii lub w Belgii pierwszy raz do sklepu znałeś wszystkie nazwy warzyw, owoców, nabiału i innych produktów? Nie. Poznałeś je z czasem. Obyłeś się z nimi, usłyszałeś je kilka razy i dopiero później zapamiętałeś.

Z językiem biznesowym sprawa wygląda identycznie. Aby się go nauczyć, musisz zacząć. Musisz wejść w biznesowe środowisko, aby w ogóle przydatne zwroty zobaczyć, usłyszeć, zanotować, dopytać koleżankę z sąsiedniego biurka, dlaczego tak, a dlaczego „nie tak”.
Nie musisz wiedzieć wszystkiego, bo nikt nie wie wszystkiego 😊 W nauce języka czy to podstawowego czy specjalistycznego, najważniejszy jest czas i wyrozumiałość. Pozwól sobie na błędy, na pytania, na oswojenie się z językiem. Daj sobie przestrzeń na naukę, kup książki, które pomogą ci zapamiętać to, co jest ci potrzebne, słuchaj podcastów, czytaj artykuły i myśl o sukcesie 😊 

Wszyscy wiemy, że znajomość języków obcych to wielki atut na rynku pracy, a język niderlandzki ma wiele do zaoferowania zarówno za granicą jak i w Polsce.
Możesz zarabiać więcej, używać języka na co dzień, pracować w międzynarodowym środowisku czy uczyć się języka potocznego i biznesowego od natywnych użytkowników niderlandzkiego. Ponadto, możesz pracować zdalnie, czyli połączyć pracę na przykład z podróżami czy innymi aktywnościami. Możesz dołączyć do grona lektorów DB School i dzielić się swoją wiedzą z naszymi kursantami 😊 Możesz szybciej awansować, uczyć się w trybie przyśpieszonym następnego języka (im więcej języków znamy, tym łatwiej przychodzi nam nauka kolejnych) lub po prostu wspinać się po zawodowej karierze coraz wyżej.

Minusy? Brak. Nauka, czyli rozwój, nie ma negatywnych stron 😊

Jeśli chcesz zarabiać więcej, rozwijać się, być dumnym z własnych osiągnięć zawodowych, zapisz się już dzisiaj na nasz kurs języka niderlandzkiego z biznesie. Zapewnimy wszystkie materiały, dopasujemy terminy zajęć do twojej dyspozycyjności i udowodnimy, że:

1) język niderlandzki nie jest trudny
2) znajomość biznesowego języka niderlandzkiego otworzy przed tobą drzwi do lepszej pracy, lepszej przyszłości i lepszego życia 😊

Shopping Cart